2015 Sunshine State Awards Winners

Sunshine State SealWinners in each category are presented in order of finish: first, second and third place. Awards were presented at the Forging the Future conference in Miami on Aug. 15. To correct errors or omissions, please contact Tim Dodson, tim@timdodson.com.

Jump to: newspapers | photography & design | magazines | television | radio | online | spanish language | student

SPECIAL CATEGORIES

James Batten Award for Public Service

  1. Miami Herald – Carol Marbin Miller, Audra D.S. Burch, Innocents Lost
  2. The Palm Beach Post – Pat Beall, Dying for Care
  3. The Palm Beach Post – Lawrence Mower, Gaming the Lottery

Gene Miller Award for Investigative Reporting

  1. Miami Herald – Julie Brown, Cruel and Unusual
  2. The Palm Beach Post – Pat Beall, Dying for Care
  3. Tampa Bay Times – Will HobsonNew Beginnings

Diversity Award

  1. Sun Sentinel – Melvin Felix, Melvin Felix’s Portfolio
  2. WLRN-Miami Herald News – Nadege Green, Nadege Green
  3. New Times Broward-Palm Beach – Deirdra Funcheon, A Gay – or ‘Two-Spirit’ – Miccosukee Man Fights for the Everglades

First Amendment Foundation Freedom of Information Award

  1. WTSP-TV – Mike Deeson, Amy Marinec, Melissa Rancourt, Paul Thorson, PSTA Emails Show Lying
  2. Florida Center for Investigative Reporting – Tristram Korten, Trevor Aaronson, Profits and Public Records
  3. WESH-TV – Greg Fox, On The Record

Integrity Florida Award for Public Corruption Reporting

  1. Tampa Bay Times – Michael Van Sickler, Craig Pittman, King Ranch
  2. WTSP-TV – Mike Deeson, Amy Marinec, Melissa Rancourt, Paul Thorson, PSTA-Driving Outside the Lines

Journalist of the Year

  1. WTSP-TV – Mike Deeson, Mike Deeson Reports
  2. The Florida Times-Union – Eileen Kelley, Eileen Kelley body of work
  3. WLRN-Miami Herald News – Tim Padgett, Tim Padgett

Anchor of the Year

  1. WUSF-FM – Carson Cooper, Carson Cooper
  2. WWSB-TV – John McQuiston, Anchor John McQuiston
  3. Bay News 9 – Veronica CintronVeronica Cintron Anchor Composite

NEWSPAPERS

Breaking News Reporting (Large)

  1. Tampa Bay Times – Staff, Florida State University Shooting
  2. Miami Herald – Staff, Historic Change: Rapprochement of United States and Cuba
  3. The Palm Beach Post – Christine Stapleton, Alexandra Seltzer, Jorge Milian, Sonja Isger, Mother, kids slain

Breaking News Reporting (Small)

  1. The News-Press – Michael Braun, Melissa Montoya, Chris Umpierre, The News-Press Breaking News-Children Missing
  2. Pensacola News Journal – StaffDeluge
  3. Fort Myers Florida Weekly – Roger Williams, Airglades

Non-Deadline News Reporting (Large)

  1. The Florida Times-Union – Topher Sanders, Juvenile Justice
  2. Tampa Bay Times – Andrew MeachamThe First Family
  3. Sun Sentinel – Melvin Felix, Mike Clary, Mike Stocker, Rachel SchallomThe Uncertain Future of Undocumented Children

Non-Deadline News Reporting (Small)

  1. Sarasota Herald-Tribune Josh Salman, Selling Hope
  2. Fort Myers Florida Weekly – Evan Williams, Oranges crushed
  3. The News-Press – Chad Gillis, The News-Press Non-Deadline reporting Voices of the Everglades

Feature Reporting – Newspaper (Large)

  1. Sun Sentinel – Diane Lade, Carline Jean, In Sickness and In Health
  2. Sun Sentinel – Nicole Brochu, The Lost Sister
  3. The Palm Beach Post – Eliot Kleinberg, Forgotten 14

Feature Reporting – Newspaper (Small)

  1. Lakeland Ledger – Gary White, VISA Roadblock
  2. Fort Myers Florida Weekly – Evan Williams, Oranges crushed
  3. South Florida Business Journal – Celia Ampel, .Club

Series

  1. The Palm Beach Post – Stacey Singer, Supergerms
  2. Sarasota Herald-Tribune – Carrie Seidman, Home to Havana
  3. Tampa Bay Times – Ben Montgomery, The Lost Bones

Commentary & Criticism – General

  1. Tampa Bay Times – John Romano, Commentary by John Romano
  2. Sun Sentinel – Doreen Christensen, Doreen’s Deals
  3. The Palm Beach Post – Frank Cerabino, Columns of Frank Cerabino

Commentary & Criticism – Arts

  1. Sun Sentinel – John Tanasychuk, John Tanasychuk restaurant reviews
  2. Miami Herald – Jordan Levin, Jordan Levin for Dance Criticism
  3. Tampa Bay Times – Stephanie Hayes, Performing Arts in Tampa Bay

Profile Reporting

  1. Tampa Bay Times – Adam C. Smith, Michael Kruse, Knowing Charlie
  2. The Tampa Tribune – Paul Guzzo, Paul Guzzo, Profile Reporting
  3. Fort Myers Florida Weekly – Roger Williams, Profiles by Roger Williams

Editorial Writing

  1. Tampa Bay Times – Tim Nickens, The Tin Man
  2. Sarasota News Leader – Robert S. Hackney, City of Sarasota needs all citizens actively involved; The best government money can buy; Independence Day mostly for the independently wealthy
  3. The Tampa Tribune – Joe Guidry, Joe Guidry, Editorial Writing

Editorial Cartoon

  1. Pensacola News Journal – Andy Marlette, Selection of work
  2. Baker County Press – Ed Hall, Portfolio of cartoons

Headline Writing

  1. Sarasota Herald-Tribune – Jeffrey Rubin, Jeffrey Rubin Headlines
  2. The News-Press – Debbie Gibson, The News-Press Headline writing
  3. Lakeland Ledger – Chris George, Chris George: Headline Writing at its Best

Beat Reporting – Arts

  1. Miami Herald – jordan levin, Jordan Levin Dance Reporting
  2. Tampa Bay Times – Sean Daly, Pop Culture
  3. Florida Theater On Stage – Bill Hirschman, Bringing professional arts journalism to online platforms

Beat Reporting – Business

  1. Sarasota Herald-Tribune – Josh Salman, Josh Salman Collection
  2. Miami Herald – Mimi Whitefield, International business portfolio
  3. Orlando Sentinel – Sandra Pedicini, Sandra Pedicini portfolio

Beat Reporting – Community

  1. The Palm Beach Post – Kristen Clark (formerly Daum), Wellington coverage
  2. Fort Myers Florida Weekly – Evan Williams, The Community beat – Evan WIlliams
  3. The Tampa Tribune – Howard Altman, Howard Altman, Military Community  

Beat Reporting – Consumer Issues

  1. The Palm Beach Post – Charles Elmore, How safe is your insurer?
  2. The Tampa Tribune – Richard Mullins, Richard Mullins, Consumer Reporting
  3. Sarasota Herald-Tribune – Justine Griffin, Justin Griffin Stories

Beat Reporting – Crime/Courts

  1. Miami Herald – Jay Weaver, Jay Weaver, Federal Courts Reporter
  2. Lakeland Ledger – Stephanie Allen, Stephanie Allen: A Portfolio
  3. The Villages Daily Sun – Matthew Steecker, A collection of crime stories by Matthew Steecker

Beat Reporting – Education

  1. Sarasota Herald-Tribune – Gabrielle Russon, Education beat reporting
  2. Orlando Sentinel – Lauren Roth, Orange and Seminole schools beat coverage
  3. Sun Sentinel – Scott Travis, Education coverage – teachers

Beat Reporting – Elections

  1. The Palm Beach Post – Christine Stapleton, Chris Persaud, Sonja Isger, Joel Engelhardt, Ballot troubles
  2. Treasure Coast Newspapers – Scott Wyland, George Andreassi, Isadora Rangel, Elections
  3. Fort Myers Florida Weekly – Roger Williams, Nanci Theoret, Evan Williams, Athena Ponushis, Elections beat – Roger Williams

Beat Reporting – Environmental/Health/Science

  1. Lakeland Ledger – Tom Palmer, Tom Palmer: A Portfolio
  2. Tampa Bay Times – Alexandra Zayas, Kris Hundley, Connie Humburg, Letitia Stein, Insult to Injury
  3. Fort Myers Florida Weekly – Evan Williams, Enviornmental/health/science beat – Evan Williams

Beat Reporting – Food/Travel

  1. Tampa Bay Times – Laura Reiley, Florida cuisine
  2. Miami Herald – Mimi Whitefield, International travel from World Cup cities to Bahamian luxury
  3. Miami Herald – Evan Benn, Portfolio: Evan Benn

Beat Reporting – Government/Politics

  1. The Palm Beach Post – Joe Capozzi, Palm Beach County coverage
  2. Tampa Bay Times – Alex Leary, Alex Leary on politics
  3. Tampa Bay Times – William R. Levesque, Veterans Affairs

Best Reporting – Hardship Issues

  1. Tampa Bay Times – Will Hobson, New Beginnings  
  2. Sarasota Herald-Tribune – Jessie Van Berkel, Jessie Van Berkel: Collection
  3. Florida Weekly Palm Beach Gardens and Jupiter – Athena Ponushis, Hardship Issues – Athena Ponushis

Beat Reporting – Minority Issues

  1. Sarasota Herald-Tribune – Staff, Newtown 100
  2. Sun Sentinel – Melvin Felix, Melvin Felix’s Portfolio
  3. The Florida Times-Union – Andrew Pantazi, Jimmie Thompson’s Ruined Retirement

Beat Reporting – Religion

  1. The News-Press – Dave Breitenstein, The News-Press Religion Beat Reporting
  2. Treasure Coast Newspapers – Zaimarie De Guzman, Religion Matters
  3. Sun Sentinel – Lois Solomon, Lois Solomon/ Beat Reporting — Religion

Beat Reporting – Sports

  1. The Villages Daily Sun – Steve Trivett, A collection of sports stories by Steve Trivett
  2. Miami Herald – Jay Weaver, Alex Rodriguez steroids scandal
  3. Miami Herald – Michelle Kaufman, World Cup

Special Publication/Section

  1. The Daytona Beach News-Journal – Chris Graham, Richard Conn, Tony Holt, D-Day
  2. Sarasota Herald-Tribune – Carrie Seidman, Home to Havana
  3. Daily Business Review – Julie Kay, Vala Lopez, Diversity Scorecard

PHOTOGRAPHY & DESIGN

Breaking News Photography

  1. Miami Herald – Al Diaz, Breath of Life
  2. Sun Sentinel – Joe Cavaretta, Wilton Manors Shooting
  3. The Daytona Beach News-Journal – Jim Tiller, Wet and Wild

Feature Photography

  1. The Florida Times-Union – Bob Self, Bob Self Feature
  2. The Tampa Tribune – Jay Conner, Poignant Rite of Passage
  3. The Florida Times-Union – Bruce Lipsky, Bruce Lipsky Feature

Photography Story

  1. Sarasota Herald-Tribune – Elaine Litherland, Elaine Litherlaine Home to Havana
  2. Whitehaus Media Group – Carlos Suarez, Sarah Harrelson, Nila Do Simon, Adriana Sandoval, Beauty and the Reef
  3. The News-Press – Andrew West, The News-Press Photography Story Voices of the Everglades

Art/Photo Illustration

  1. Tampa Bay Times – Cameron Cottrill, Illustrations by Cameron Cottrill
  2. Fort Myers Florida Weekly – Eric Raddatz, art/photo illustrations by Eric Raddatz
  3. The Villages Daily Sun – Bonita Burton, Fourth of July – Rise of the Machine – What a Year

Infographic

  1. Sun Sentinel – David Schutz, Cindy Jones-Hulfachor, Rising Seas
  2. Miami New Times – Miche Ratto, The United States of Florida
  3. The Florida Times-Union – Steve Nelson, The Biggest Show on Turf

Front Page Design – Photography & Design

  1. The Florida Times-Union – Monty Zickuhr, Front Page
  2. Sarasota Herald-Tribune – Gloria George, Tony Elkins, Page 1 design by Glorida George and Tony Elkins
  3. Sun Sentinel – Lillian Mayor, LeGone

MAGAZINES

Public Service Reporting

  1. Sarasota Magazine – Phillippe Diederich, Fairness in the Fields
  2. Sarasota Magazine – Craig Pittman, Park Patrol
  3. Sarasota Magazine – Cooper Levey-Baker, Our Turn

Investigative Story

  1. Akers Media Group – Gary Corsair, Mean Marie
  2. Sarasota Magazine – Rich Rescigno, The (Multi)Millionaire Next Door
  3. Akers Media Group – John Sotomayor, Dissecting Obamacare

Feature Story

  1. Sarasota Magazine – Richard Rescigno, The Collector’s Art
  2. Akers Media Group – James Combs, Alex Pring’s Amazing Arm
  3. Whitehaus Media Group – Carlos Suarez, Sarah Harrelson, Nila Do Simon, Adriana Sandoval, Ace of Bass

Profile Story

  1. Florida Trend – Mike Vogel, Floridian of the Year
  2. City & Shore – Elizabeth Rahe, Master of His Domains: Star of stage, screen and ‘Seinfeld,’ Fort Lauderdale Film Fest honoree Jason Alexander has created – and sustained – a multifaceted career. And he does not live with his mom.
  3. Whitehaus Media Group – Carlos Suarez, Sarah Harrelson, Nila Do Simon, Adriana Sandoval, Iron Man

Election Story

  1. Florida Trend – Jason Garcia, Dominoes

Magazine Commentary & Criticism

  1. Sarasota Magazine – Alastair Gordon, Architecture for a New Atlantis
  2. Fort Lauderdale Magazine – Tom Swick, Dream of a Plaza Afternoon, The Sunshine Railway Bazaar, Our Astonishing Worldliness
  3. MIAMI Magazine – Jen Karetnick, Lessons from Lima; Chef Cachet; Victorious Approach

Trade/Special Interest Publication

  1. 850 – The Business Magazine of Northwest Florida – Linda Kleindienst, Larry Davidson, Jennifer Ekrut, Brand Renew; Wild Kingdom
  2. Sun Sentinel – Mark Gauert, Anderson Greene, PRIME (a special issue of City & Shore Magazine for readers 55+)
  3. The Triton – Staff, The Triton

Cover Design

  1. Sun Sentinel – Anderson Greene, Mark Gauert, City & Shore Magazine Covers
  2. Sarasota Magazine – Gigi Ortwein, Mark Farmwald, Sarasota Magazine January 2014
  3. Gulfstream Media Group – Craig Cottrell, Jason Nuttle, Staff, Jupiter Magazine’s April, December and October Covers

Inside Design

  1. Akers Media Group – Fred Lopez, Steve Codraro, Jamie Mark, Love in Bloom / Dirty Jobs / Red Hot
  2. Gulfstream Media Group – Craig Cottrell, Best Brunch, Nomads and Open Road
  3. Sarasota Magazine – Gigi Ortwein, Glories on the Gulf

Best Single Issue

  1. Whitehaus Media Group – Carlos Suarez, Sarah Harrelson, Nila Do Simon, Adriana Sandoval, Venice Fort Lauderdale’s Magazine
  2. Tallahassee Magazine – Rosanne Dunkelberger, Larry Davidson, Saige Roberts, and Staff, Tallahassee Magazine September/October 2014 Issue “East Meets South”
  3. Boca Raton Magazine – Kevin Kaminski, Lori Pierino, Marie Speed, John Thomason, December 2014 Boca Raton magazine

TELEVISION

Best Newscast – TV

  1. WFLA-TV – WFLA News Team, News Channel 8 at 6

Investigative Reporting – TV

  1. WFLA-TV – Stephen Andrews, Gordon Dempsey, Incident in the ICU, an 8 On Your Side Investigation
  2. WTVJ-TV – Robbi Peele, Tony Pipitone, Mc Nelly Torres, Adam Brady, Florida Police Shot 574 people: Were they all justified?
  3. WFTS-TV – Adam Walser, Doug Iten, Matt McGlashen, Fran Gilpin, Insult To Injury

Spot News Reporting – TV

  1. WFTS-TV – Jacqueline Ingles, Carson Chambers, Ashley Yore, FSU Shooting
  2. Bay News 9 – Bay News 9 Staff, Riverview Tornado
  3. WFLA-TV – WFLA News Team, Trapped! Man Buried in Rising Mud Hole

Election Coverage – TV

  1. WTSP-TV – Mitchell Wallace, Preston Rudie, (The Governer Race Part II, Charlie Christ) On the Gridiron with Charlie Crist, Tackling the Tough Questions

Government Coverage – TV

  1. WTSP-TV – Paul Thorson, Mike Deeson, Melissa Rancourt, Amy Marinec, PSTA-Driving Outside the Lines

Continuing Coverage – TV

  1. WTSP-TV – Mike Deeson, Amy Marinec, Melissa Rancourt, Paul Thorson, PSTA-Driving Outside the Lines
  2. WFLA-TV – Mark Douglas, Todd Davis, Roofer Ripoffs
  3. WFTS-TV – Sarina Fazan, Delisa Walden, Eugene Perry , Mike Fiol, Road Rage

Feature Reporting – TV

  1. Fusion Media Network (the “America with Jorge Ramos” show) – Erin Siegal McIntyre, Deborah Bonello, Is rape the price to pay for migrant women chasing the American Dream?
  2. WTVJ-TV – Carlos Harrison, Cuba — No Filters
  3. WFLA-TV – Steve Jerve, Bob Hansen, Nancy Ryan, Olympic Hockey Switcheroo

Public Affairs – TV

  1. WFTS-TV – Kristin Moore, Lissette Campos, Larry Richards, Tere Taracido, 2014 Taking Action Against Domestic Violence Campaign
  2. WFLA-TV – Keith Cate, Lauren Mayk, Nancy Ryan, James Dumas, Your Vote: Battleground Florida Special
  3. Bay News 9 – Veronica Cintron, Matt Apthorp, Nikki Renoit, Panama Canal at 100: The Growing Link to Tampa Bay

RADIO

Best Newscast – Radio

  1. WLRN-Miami Herald News – Luis Hernandez, Tim Padgett, Nadege Green, Baby Doc’s Death Triggers Opposing Reactions
  2. WUSF-FM – Carson Cooper, WUSF 89.7 Newscast 10/31/14 8:06 a.m.

General Coverage – Radio

  1. WLRN-Miami Herald News – WLRN-Miami Herald News, Medical Marijuana in Florida
  2. WJCT-FM – Peter Haden, Diving Deep: Examining Threats To The St. Johns River
  3. WLRN-Miami Herald News – John O’Connor, StateImpact Florida, a WLRN & WUSF partnership, Common Core Coverage

Investigative Reporting – Radio

  1. WUSF-FM – Mark Schreiner, USF Dozier Investigation
  2. WJCT-FM – Peter Haden, Diving Deep: Examining Threats To The St. Johns River
  3. WLRN-Miami Herald News – Wilson Sayre, WLRN, David Ovalle, Miami Herald, FEC Rail Cops Arrests Warrant Scrutiny

Election Coverage – Radio

  1. WLRN-Miami Herald News – WLRN-Miami Herald News, Fangate: the Florida Gubernatorial Debate  

Government Coverage – Radio

  1. WFSU-FM – Regan McCarthy, Lawmakers Push Restart Button On Arcade Legislation
  2. WFSU-FM – Sascha Cordner, Florida Nudists Worry They’re Not Covered Under Indecent Exposure Bill
  3. WUSF-FM – Lottie Watts, FDA Rules Could Snuff Out ‘Cigar City’

Feature Reporting – Radio

  1. WUSF-FM – Mark Schreiner, STEM Superheroes Kickstart Next Phase of Work
  2. WUSF-FM – Bobbie O’Brien, Army Ranger Cory Remsburg ‘Leads the Way’
  3. Making Contact-National Radio Project – Dina Weinstein, The Wade-In That Provoked The Passage of the Civil Rights Act of 1964

Public Affairs – Radio

  1. WLRN-Miami Herald News – Tom Hudson, Sammy Mack, The Power of Price
  2. WUSF-FM – Staff, Florida Matters: 10th Anniversary of Hurricane Charley
  3. WLRN-Miami Herald News – Tom Hudson WLRN, Karen Rundlet Miami Herald, Elaine Chen WLRN, The Color of Money: Doing Business While Black

ONLINE

Blog – Affiliated

  1. Treasure Coast Newspapers – Will Greenlee, Off The Beat With Will Greenlee
  2. Orlando Business Journal – Jim Carchidi, Guardians of the Galaxy; Re-starting Star Wars; Seven Dwarfs, one unicorn and 21 photos
  3. Lakeland Ledger – Michael Wilson, ForShore Fishing

Blog – Independent

No finalists

News Web Site

  1. The Tampa Tribune – TBO.com staff, TBO.com
  2. The Florida Times-Union – Staff, Homepage, Interactives, Summer Camp
  3. Tampa Bay Times – Staff, Tampabay.com

Package – Online

  1. Tampa Bay Times – Alexandra Zayas, Kris Hundley, Connie Humburg, Letitia Stein, Insult to Injury
  2. Tampa Bay Times – Ben Montgomery, Edmund D. Fountain, Cameron Cottrill, The Lost Bones
  3. Sarasota Herald-Tribune – Justine Griffin, Cost of Life

User-Generated Content – Online

  1. The Florida Times-Union – Derek Hembd, UNF’s Environmental Center, Echoes of the River
  2. WLRN-Miami Herald News – WLRN-Miami Herald News, This Is Where
  3. The Florida Times-Union – Denise Amos, Value Added Model

Infographic – Online

  1. The Palm Beach Post – Kavya Sukumar, Michelle Quigley, Fedor Zarkhin, Chris Persaud, Property values, insurance safety and charter schools
  2. WLRN-Miami Herald News – WLRN-Miami Herald News, Maria Murriel, Digital Editor, Florida’s Gubernatorial Debate Issues
  3. The Palm Beach Post – Kavya Sukumar, Lawrence Mower, Daphne Duret, Jane Musgrave, John Goodman trial and Gaming the Lottery

Video – Online

  1. Sun Sentinel – Carline Jean, Diane Lade, Sarah Dussault, In Sickness and In Health: Chris & Richard
  2. The Florida Times-Union – Matt Pittman, Dan Scanlan, Zip Lining, Ginnie Springs, Surprising Veterans
  3. The News-Press – Kinfay Moroti, The News-Press online video Kinfay Moroti

Blog Writing – Short Form

  1. Miami Herald – Evan Benn, Miami.com: Brew in Miami
  2. The Florida Times-Union – Matt Pittman, Ryan O’Halloran, Hays Carlyon, Jaguars QB Blake Bortles, New Jax Truckie on the Block, Cowboys Owner Jerry Jones
  3. The Palm Beach Post – John Kennedy, Post on Politics, John Kennedy

Blog Writing – Long Form

  1. reality blurred – Andy Dehnart, Finding the real in reality television

Social Media Package

  1. The Florida Times-Union – Derek Hembd, Sports Staff, The Players Championship
  2. Tampa Bay Times – Staff, Joe Maddon leaves the Tampa Bay Rays
  3. Tampa Bay Times – Staff, Florida State University Shooting

SPANISH LANGUAGE

Periodista del Año

  1. El Nuevo Herald – Antonio Delgado, Antonio Delgado for Journalist of the Year

Mejor Reportaje de Investigación – Prensa Escrita

  1. El Nuevo Herald – Antonio Delgado, Los métodos de espionaje y control en la Venezuela chavista bajo la supervisión de Cuba
  2. El Nuevo Herald – Brenda Medina, Enrique Flor, Planta de agua en Hialeah costó $100 millones y no funciona
  3. El Sentinel – South Florida – Melvin Felix, Mike Clary, El futuro incierto de los niños indocumentados

Mejor Cubrimiento Noticias de Ultima Hora – Prensa Escrita

  1. El Nuevo Herald – Staff, EEUU y Cuba anuncian histórico proceso de acercamiento
  2. El Nuevo Herald – Brenda Medina, Misteriosa muerte de niña de 11 años conmociona a La Pequeña Habana
  3. Orlando Sentinel – Carolina Salazar, Roberto Clemente ganará otro juego

Mejor Reportaje Especial – Prensa Escrita

  1. El Nuevo Herald – Nora Gamez Torres, Presidio político de Isla de Pinos en Cuba: dinamita bajo los pies
  2. El Nuevo Herald – Sarah Moreno, Leonardo Padura, ‘Tengo la posibilidad de la palabra y tengo que aprovecharla al máximo’
  3. CENTRO Tampa – Juan Carlos Chávez, Con espíritu de lucha

Mejor Reportaje de Investigación de Television

No finalists

Mejor Noticias del Dia de Television

No finalists

Mejor Reportajes de Television

  1. WLTV-TV – Pablo N. Perdomo, David Gonzalez, Nancy San Martin, Balseros: 20 Años Después de la Crisis
  2. WLTV-TV – Sandra Peebles, David Gonzalez, Confesiones de un Sicario
  3. WSCV-TV – Carlos Harrison, Acercamiento Historico

Mejor Corresponsal en el Extranjero

No finalists

Mejor Trabajo Estudiantil, Mención Impreso

No entries

Mejor Trabajo Estudiantil, Mención Digital

No entries

Mejor Trabajo Estudiantil- Mención Audiovisual

  1. WUFT-FM – Noticias WUFT team , Andrea Terrasa, April Lanuza, Mariana De Maio, Noticias WUFT newscast for Dec. 13, 2014

STUDENTS

College Journalist of the Year

  1. The Oracle – Roberto Roldan, Entries for Roberto Roldan
  2. Naples Daily News – Kalhan Rosenblatt, Kalhan Rosenblatt: College Journalist of the Year
  3. Sun Sentinel – Dylan Bouscher, College Journalist of the Year

Best Student Publication (High Frequency)

  1. The Miami Hurricane – Staff, The Miami Hurricane 2014
  2. The Current – Staff, Best Student Publication
  3. Spinnaker – Jacob Rodriguez, Spinnaker Magazine

Best Student Publication (Low Frequency)

  1. The Southern – Leah Schwarting, Maggie Ross, The Southern 2014

Best Website (High Frequency)

  1. The Miami Hurricane – Staff, themiamihurricane.com
  2. Spinnaker – Lydia Moneir, Lee Watters, Spinnaker News
  3. South Florida News Service – Chris Delboni, South Florida News Service – SFNSonline.com

Best Website (Low Frequency)

  1. The Gargoyle – Staff, The Flagler College Gargoyle
  2. The Southern – Leah Schwarting, Maggie Ross, The Southern 2014

Best News Story (High Frequency)

  1. The Current – Sabrina Lolo, Blaide Woodburn, Chelsea Duca, Bryan Arnott, President Eastman sends controversial email, Nov. 25 2014

Best News Story (Low Frequency)

  1. The Gargoyle – Justin Katz, Old wounds never heal for veterans

Best News Photo (High Frequency)

  1. South Florida News Service – Matias Ocner, Swimming success for Down syndrome children
  2. The Current – Alex Zielinski, Andrea Martin hands out candy to children, Feb. 20, 2014

Best News Photo (Low Frequency)

No entries

Best Profile (High Frequency)

  1. Naples Daily News – Kalhan Rosenblatt, Transforming to Trixie to pass crown
  2. South Florida News Service – Lianna Saldana, A young journalist fights to prove those who doubted him wrong
  3. The Current – Gary Furrow, Jr., Eckerd produces hero

Best Profile (Low Frequency)

  1. University Press – Wesley Wright, Partridge in a Palm Tree
  2. The Gargoyle – Ashley Goodman, Lincolnville resident represents lost community
  3. The Gargoyle – Matt Keene, St. Augustine local competing to study plastic pollution

Best Review (High Frequency)

  1. iPulse – Brooke Rudisill, Fifth Harmony Rocks MTV’s EMA Kickoff in Miami
  2. The Current – Leah Bilski, Cobb gallery hosts religious works exhibit, Dec. 4, 2014
  3. The Current – Shannon Vize, Student’s parent publishes sci-fi novel

Best Review (Low Frequency)

No entries

Best Sports Story (High Frequency)

  1. The Current – Mike Geibel, Pocket Aces
  2. iPulse – Kevin Studer, Chris Hellmann Wins Big With Sunshine State Conference Title
  3. iPulse – Clairissa Myatt, New Face, New Flag, New Team

Best Sports Story (Low Frequency)

  1. The Gargoyle – Chelsea Commodari, Mundy taking cross country to new heights, and breaking records along the way

Best Sports Photo (High Frequency)

  1. iPulse – Diego Rodriguez, Cover Photo (Men’s Club Soccer)
  2. The Current – Lia Nydes, Women’s rugby
  3. Spinnaker – Robert Curtis, River City celebration

Best Sports Photo (Low Frequency)

No entries

Best Opinion Column

  1. The Southern – Maggie Ross, Florida Southern’s Most Wanted
  2. The Current – Staff, An open letter to President Eastman: The Current’s response to President Eastman’s “An Open Letter to Students”
  3. The Current – Haley Escobar, Female reacts to sexual violence on campus, Feb. 24, 2014

Best Page Design (High Frequency)

  1. iPulse – Kevin Studer, Chris Hellmann Wins Big With Sunshine State Conference Title
  2. The Current – Hannah Hamontree, Body Art
  3. iPulse – Aisling McEntegart, Brooke Rudisill, Kevin Studer, Front Page (Men’s Club Soccer)

Best Page Design (Low Frequency)

  1. University Press – Michelle Friswell, The South Florida Six Pack

Best Video (High Frequency)

  1. Sun Sentinel – Dylan Bouscher, Brittany Shammas, Senior boxer wins title at world’s largest amateur tournament

Best Video (Low Frequency)

No finalists

Best Coverage of LGBT Issues

  1. Naples Daily News – Kalhan Rosenblatt, 2014 Coverage of LGBT Issues by Kalhan Rosenblatt
  2. South Florida Gay News – Dylan Bouscher, Trans Student at FAU to bring LBT Sorority to Boca Raton Campus
  3. The Gargoyle – Heather Seidel, Club Unity challenges hate crime and speech through education

Best Coverage of Race and Minorities

  1. Naples Daily News – Kalhan Roenblatt, 2014 Coverage of Race and Minority Issues by Kalhan Rosenblatt
  2. The Gargoyle – Justin Katz, Flagler student tackles diversity on campus
  3. The Gargoyle – Cassie Colby, Excelsior’s transition for the future

 

0 comments

Add Comment