2020 Winners

Send corrections ASAP to Tim Dodson, tim@timdodson.com.

 

SPECIAL AWARDS

James Batten Award for Public Service

  • Winner: WFTS/ABC Action News – Adam Walser, Randy Wright, Erin Smith & Matt McGlashen, The Price of Protection
  • Finalist: Florida Today – Alessandro Marazzi-Sassoon, Jeff Gallop & Bobby Block, Excited Delirium: A Death in Custody
  • Finalist: Sarasota Herald-Tribune/USA Today Network – Ryan McKinnon, Josh Salman, Wasted Minds

Gene Miller Award for Investigative Reporting

  • Winner: South Florida Sun Sentinel – Brittany Wallman, Megan O’Matz, Cindy Goodman & Aric Chokey, Teenage Time Bombs: A Generation in Danger
  • Finalist: WFTS-TV/ABC Action News – Jackie Callaway, Matt McGlashen, Erin Smith & Randy Wright, Up In Flames
  • Finalist: Reveal from the Center for Investigative Reporting – Laura C. Morel, The U visa is supposed to help protect immigrants and solve crimes. But police are undermining it

NABJ South Florida Diversity Award

  • Winner: South Florida Business Journal – Emon Reiser, Emon Reiser – Diversity Award
  • Finalist: WTSP-TV – Emerald Morrow, Emerald Morrow: Hear our voice
  • Finalist: WMFE – Talia Blake, Talia Blake collection

First Amendment Foundation Freedom of Information Award

  • Winner: TCPalm/Treasure Coast Newspapers – Gil Smart, Hep A crisis

Journalist of the Year

  • Winner: WLRN News – Jessica Bakeman, Jessica Bakeman Reports for WLRN News

Anchor of the Year

  • Winner: 10news WTSP – Allison Kropff, Allison Kropff Collection
  • Finalist: WINK – John-Carlos Estrada, John-Carlos Estrada Florida Edition
  • Finalist: WLRN News – Christine DiMattei, Christine DiMattei Anchors WLRN News

Photojournalist of the Year

  • Winner: South Florida Business Journal – Jock Fistick, Photo Journalist of the Year (Jock Fistick)
  • Finalist: Spectrum Bay News 9 – Timothy F. Kania, Timothy F. Kania Photography Composite 2019
  • Finalist: WFTS – Tampa – Matthew Apthorp, Matthew Apthorp: EW Scripps State Investigative Photojournalist

Excellence in Disaster Reporting

  • Winner: Miami New Times – Zachary Fagenson, Flattened: The Nightmare in the Bahamas Is Far From Over
  • Finalist: Courthouse News – Alex Pickett, Hurricane Recovery Slow for Devastated Florida Panhandle
  • Finalist: TCPalm/Treasure Coast Newspapers – Max Chesnes, Max Chesnes collection

Outstanding New Journalist

  • Winner: The Daytona Beach News-Journal – Cassidy Alexander, Cassidy Alexander Collection
  • Finalist: Tampa Bay Times – Gabrielle Calise, Gabrielle Calise Collection
  • Finalist: WLRN News – Caitie Switalski, Caitie Switalski Reports for WLRN News

Editor of the Year

  • Winner: WLRN News – Alicia Zuckerman, Alicia Zuckerman, Editorial Director at WLRN News
  • Finalist: Tampa Bay Times – Staff, Maria Carrillo, deputy editor, enterprise
  • Finalist: WINK News – Jonathan Melton, Southwest Florida True Crime

 

NEWSPAPERS

Breaking News Reporting

  • 1st Place: The Florida Times-Union – Staff, Plane crash
  • 2nd Place: TCPalm/Treasure Coast Newspapers – Staff, Robert Kraft arrest
  • 3rd Place: Newsweek – James LaPorta, Tom O’Connor & Naveed Jamali, S. Targets ISIS Leaders

Non-Deadline News Reporting (Large Papers)

  • 1st Place: The News-Press/Naples Daily News – Janine Zeitlin, Frank Gluck, Amanda Inscore & Janie Haseman, MENDING MINDS: Exploring the mental health crisis faced by Southwest Florida kids
  • 2nd Place: The Palm Beach Post – Joe Capozzi, In Foul Territory
  • 3rd Place: Tampa Bay Times – Zachary T. Sampson, Hurricane Michael: The Driftwood

Non-Deadline News Reporting (Small Papers)

  • 1st Place: Sarasota Herald-Tribune/USA Today Network – Ryan McKinnon and Josh Salman, Wasted Minds
  • 2nd Place: Florida Today – Alessandro Marazzi-Sassoon, Jeff Gallop & Bobby Block, Excited Delirium: A Death in Custody
  • 3rd Place: Tallahassee Democrat – Karl Etters, A Power Grab in North Florida

Feature Reporting (Large)

  • 1st Place: Tampa Bay Times – Lane DeGregory, She wanted to become a citizen; now, she can’t come back
  • 2nd Place: The News-Press/Naples Daily News – Karl Schneider, Andrew West & Alex Driehaus, Woman python hunter
  • 3rd Place: The News-Press/Naples Daily News – Annabelle Tometich, Rosy Tomorrows redefines farm to table in Florida

Feature Reporting (Small)

  • 1st Place: Miami New Times – Jessica Lipscomb, Florida Failed Foster Child Naika Venant
  • 2nd Place: Tallahassee Democrat – Nada Hassanein, The math amid the massacre
  • 3rd Place: Florida Weekly – Doug MacGregor & Roger Williams, Paradise in the making

Series

  • 1st Place: Sarasota Herald-Tribune/USA Today Network – Ryan McKinnon & Josh Salman, Wasted Minds
  • 2nd Place: Orlando Sentinel – Chabeli Carrazana, Gabrielle Russon, Rich Pope & Adelaide Chen, Laborland
  • 3rd Place: The News-Press/Naples Daily News – Janine Zeitlin, Forsaken: Anber’s story

Commentary & Criticism – General

  • 1st Place: The Palm Beach Post – Leslie Gray Streeter, Leslie Gray Streeter
  • 2nd Place: The Florida Times-Union – Mark Woods, Mark Woods Commentary
  • 3rd Place: TCPalm/Treasure Coast Newspapers – Gil Smart, Gil Smart collection

Commentary & Criticism – Arts

  • 1st Place: Artburstmiami – Elisa Turner, Elisa Turner Collection (art reviews)
  • 2nd Place: The Washington Post – Ryan Pfeffer, What’s it like to die on ‘Game of Thrones’?
  • 3rd Place: South Florida Gay News – W. Arnold, J.W. Arnold Arts Reviews

Profile Reporting

  • 1st Place: The Miami Herald – Linda Robertson, Linda Robertson Collection
  • 2nd Place: Miami New Times, Catapult – Alexandra Martinez, Alexandra Martinez Collection
  • 3rd Place: Florida Weekly – Mary Wozniak, Clyde

Election Reporting

  • 1st Place: South Florida Sun Sentinel – Skyler Swisher & Aric Chokey, Florida’s dark money ballot initiatives
  • 2nd Place: The Palm Beach Post – Christine Stapleton, Trump in Palm Beach

Data Reporting

  • 1st Place: Sarasota Herald-Tribune/USA Today Network – Ryan McKinnon & Josh Salman, Wasted Minds
  • 2nd Place: Miami New Times – Jerry Iannelli, Despite Common Belief, Floridians Can’t Always Get a Free Public Defender
  • 3rd Place: Florida Today – Alessandro Marazzi-Sassoon, Excited Delirium

Editorial Writing

  • 1st Place: The Palm Beach Post – Rick Christie, Rick Christie
  • 2nd Place: South Florida Business Journal – Mel Meléndez, Editorial Writing (Mel Meléndez)
  • 3rd Place: South Florida Sun Sentinel – Martin Dyckman, A collection of editorials by Martin Dyckman

Editorial Cartoon

  • 1st Place: com/Artizans.com/Folioweekly.com – Ed Hall, A Portfolio of Cartoons by Ed Hall

Headline Writing

  • 1st Place: Miami Herald – Nancy Ancrum, Opinion/Editorial headlines

Beat Reporting – Arts

  • 1st Place: Miami New Times – Alexandra Martinez, Alexandra Martinez Collection
  • 2nd Place: Orlando Sentinel – Matthew J. Palm, Matthew J. Palm Collection
  • 3rd Place: Miami Herald – Mimi Whitefield, Cuban culture on both sides of the Florida Straits

Beat Reporting – Business

  • 1st Place: Orlando Sentinel – Gabrielle Russon, Theme Parks Beat Reporting
  • 2nd Place: Jacksonville Business Journal – Will Robinson, JBJ Business Reporting
  • 3rd Place: Florida Today – Bailey Gallion, Business of Brevard Healthcare

Beat Reporting – Community

  • 1st Place: South Florida Sun Sentinel – Susannah Bryan, Sludge City
  • 2nd Place: Miami Herald – Rene Rodriguez, Rene Rodriguez Collection
  • 3rd Place: Vero News/Vero Beach 32963 Media, LLC – George Andreassi, Virgin Trains USA/Brightline project rattling Indian River County

Beat Reporting – Consumer Issues

  • No Entries

Beat Reporting – Crime & Courts

  • 1st Place: Tallahassee Democrat – Jeff Burlew, Karl Etters, Victim-centered reporting under the constraints of Marsy’s Law
  • 2nd Place: South Florida Sun Sentinel – Susannah Bryan, An FBI Takedown
  • 3rd Place: The Palm Beach Post – Eliot Kleinberg, Eliot Kleinberg

Beat Reporting – Education

  • 1st Place: The Daytona Beach News-Journal – Cassidy Alexander, Cassidy Alexander Education Collection
  • 2nd Place: Bradenton Herald – Giuseppe Sabella, Giuseppe Sabella Collection
  • 3rd Place: South Florida Sun Sentinel – Scott Travis, Broward schools

Beat Reporting – Environment, Health & Science

  • 1st Place: The Daytona Beach News-Journal – Dinah Voyles Pulver, Dinah Pulver Septic Series
  • 2nd Place: Florida Weekly – Roger Williams, Work of Roger Williams
  • 3rd Place: The Palm Beach Post – Kimberly Miller, Kimberly Miller

Beat Reporting – Food & Travel

  • 1st Place: Orlando Sentinel – Amy Drew Thompson, Amy Drew Thompson Collection
  • 2nd Place: The News-Press/Naples Daily News – Annabelle Tometich, The Southwest Florida food beat
  • 3rd Place: Orlando Sentinel – Patrick Connolly, Patrick Connolly Collection

Beat Reporting – Government & Politics

  • 1st Place: The Palm Beach Post – Christine Stapleton, Trump in Palm Beach
  • 2nd Place: Tallahassee Democrat – Jeffrey Schweers, The Government Watchdog Work of Jeffrey Schweers
  • 3rd Place: The Palm Beach Post – Tony Doris, Tony Doris

Beat Reporting – Hardship Issues

  • No Entries

Beat Reporting – Minority Issues

  • 1st Place: Miami Herald – Mimi Whitefield, Cuban culture on both sides of the Florida Straits
  • 2nd Place: South Florida Gay News – Jason Parsley, Collection, LGBT News

Beat Reporting – Faith & Values

  • No Entries

Beat Reporting – Sports

  • 1st Place: The Palm Beach Post – Tom D’Angelo, Tom D’Angelo
  • 2nd Place: The Palm Beach Post – Hal Habib, Hal Habib
  • 3rd Place: The Florida Times-Union – Clayton Freeman, First Coast high school sports beat reporting

Special Publication or Section

  • 1st Place: Florida Weekly – Chelle Koster Walton, Betty Wells, Eric Raddatz & Vandy Major, The loneliness epidemic
  • 2nd Place: Florida Today – Staff, Apollo 50th Anniversary
  • 3rd Place: The Palm Beach Post – Staff, How will we grow?

 

PHOTOGRAPHY & DESIGN

Breaking News Photography

  • 1st Place: Miami Herald – Al Diaz, Aliana Alexis stands on the concrete slab of what is left of her home after destruction from Hurricane Dorian
  • 2nd Place: South Florida Sun Sentinel – Susan Stocker, Severe flooding in Hollywood from overnight storm
  • 3rd Place: TCPalm/Treasure Coast Newspapers – Xavier Mascareñas, Hurricane Dorian

Feature Photography

  • 1st Place: TCPalm/Treasure Coast Newspapers – Patrick Dove, Special Olympics
  • 2nd Place: South Florida Business Journal – Jock Fistick, Feature Photography – #1 (Jock Fistick)
  • 3rd Place: The News-Press/Naples Daily News – Amanda Inscore, Forsaken: Anber’s story

Drone Photography

  • 1st Place: TCPalm/Treasure Coast Newspapers – Maureen Kenyon & Xavier Mascareñas, Parking near Humiston Park
  • 2nd Place: Miami Herald – Matias J. Ocner, Scene after a gas explosion in Plantation
  • 3rd Place: TCPalm/Treasure Coast Newspapers – Maureen Kenyon & Xavier Mascareñas, Headwaters Lake

Photography Story

  • 1st Place: TCPalm/Treasure Coast Newspapers – Leah Voss, Search is rugged for Burmese pythons in Big Cypress National Preserve
  • 2nd Place: Miami Herald – Al Diaz, Hurricane Dorian aftermath in the Bahamas
  • 3rd Place: Palm Beach Illustrated – Daphne Nikolopoulos & Olga Gustine, Faces of Food

Sports Photography

  • 1st Place: Miami Herald – David Santiago, Miami Marlins’ Harold Ramirez celebrates home run
  • 2nd Place: TCPalm/Treasure Coast Newspapers – Xavier Mascareñas, Centennial soccer celebration
  • 3rd Place: Miami Herald – Charles Trainor Jr., Miami Heat guard Dwyane Wade crushes singer John Legend and Chrissy Teigen

Art/Photo Illustration

  • 1st Place: Miami New Times – Michael Campina, Michael Campina editorial artwork
  • 2nd Place: South Florida Business Journal – Lillian Mayor, Art/Photo Illustration (Lillian Mayor)

Infographic

  • 1st Place: South Florida Business Journal – Lillian Mayor, Infographic (Lillian Mayor)
  • 2nd Place: Jacksonville Business Journal – Sarah Ellis, JBJ Infographics

Front Page Design (Large Papers)

  • 1st Place: The Palm Beach Post – Becca Vaughan, Becca Vaughan
  • 2nd Place: CENTRO Tampa – Don Brown, “Don Brown Collection”

Front Page Design (Small Papers)

  • 1st Place: Miami New Times – Michael Campina, Michael Campina Front Page Design Collection
  • 2nd Place: Jacksonville Business Journal – Sarah Ellis, New brand, old restaurant

 

MAGAZINES

Public Service Reporting

  • 1st Place: Boca magazine – Christiana Lilly, “Of Human Bondage”
  • 2nd Place: Life in Naples Magazine – Reg Buxton, Dr. Michael Parsons, Chauncey Goss & Staff, Florida Water Pollution
  • 3rd Place: Sarasota Magazine – Cooper Levey-Baker, Addicted at Birth

Investigative Reporting

  • 1st Place: The Real Deal – Keith Larsen, Lost Paradise at the Palm House
  • 2nd Place: The Triton – Dorie Cox, Lucy Chabot Reed, Millions in tariffs steer U.S.-built yachts out of Med charter season

Feature Story

  • 1st Place: Winter Park Magazine – George Diaz & Randy Noles, “First and Goal”
  • 2nd Place: Flamingo – Eric Barton & Mark Wallheiser, The Long and Winding Trail
  • 3rd Place: Palm Beach Illustrated – Daphne Nikolopoulos & Ashley Meyer, Animal Instinct

Profile Story

  • 1st Place: Florida Trend – Mike Vogel, Steering Clear of Publicity
  • 2nd Place: Fort Lauderdale Magazine – Ryan Pfeffer, Catch and Release
  • 3rd Place: Florida Trend – Amy Keller & Mike Vogel, Floridian of the Year: The Florida Teacher

Commentary & Criticism

  • 1st Place: Florida Trend – Mark R. Howard, Editor’s Page
  • 2nd Place: CultureOwl Magazine – Daisy Cabrera, Daisy Cabrera Collection – Part II
  • 3rd Place: Fort Lauderdale Magazine – Erik Petersen, Erik Petersen columns

Food and Travel Writing

  • 1st Place: Outside Magazine – Tony D’Souza, The Ultimate Everglades National Park Travel Guide
  • 2nd Place: Edible South Florida – Cristina Favretto, A Tavola – The Quest for Italian Food in South Florida
  • 3rd Place: Edible South Florida – David Rosendorf, Alfredo Añez & Gretchen Schmidt, Building the Perfect Sandwich

Trade or Special Interest Publication

  • 1st Place: The Real Deal – Staff, The Real Deal’s March and December 2019 South Florida Magazines
  • 2nd Place: Elevate Magazine – John Sotomayor, Joe DeLeon, Conan Segrest & Alex Sotomayor, The Music Issue
  • 3rd Place: Winter Park Magazine – Randy Noles, “ArtsLife”

Cover Design

  • 1st Place: City & Shore Magazine, the Sun Sentinel – Anderson Greene & Mark Gauert, City & Shore Magazine Cover Collection
  • 2nd Place: Sarasota Magazine – Gigi Ortwein, March, June, July
  • 3rd Place: Palm Beach Illustrated – Olga Gustine & Daphne Nikolopoulos, April 2019 – cover

Inside Design

  • 1st Place: Sarasota Magazine – Gigi Ortwein & Lauren Pritchard, Gulf Feast, Jet Set, Grab and Go
  • 2nd Place: Winter Park Magazine – Catherine Hinman & Will Setzer, “When Pansy Bloomed”

Best Single Issue

  • 1st Place: Flamingo – Staff, Volume 13: The Icons Issue
  • 2nd Place: Florida Trend – Editorial Staff, October issue
  • 3rd Place: Elevate Magazine – John Sotomayor, Joe DeLeon, Conan Segrest & Alex Sotomayor, The Music Issue

 

TELEVISION

Best Newscast

  • 1st Place: WJHG – Staff, NewsChannel 7 at 6 p.m.
  • 2nd Place: WMBB-TV – Staff, News 13 at 6:00
  • 3rd Place: Action News Jax – Pascale Head, Eric Wiener, Ian Love & Jason Balthazar, Action News Jax at 6

Investigative Reporting – Single Report

  • 1st Place: WTVJ – Dan Krauth & Gabriel Alonso, CBD: “Patients are being duped”
  • 2nd Place: ABC Action News – Kylie McGivern, Randy Wright & Erin Smith, Fake Nephew Cremates Veteran
  • 3rd Place: WFTS/ABC Action News – Adam Walser, Randy Wright, Erin Smith & Matt McGlashen, I-team finds investigation backlog at state watchdog

Investigative Reporting – Series

  • 1st Place: WFTS-TV/ABC Action News – Jackie Callaway,Matt McGlashen, Erin Smith & Randy Wright, Up In Flames
  • 2nd Place: WFTS – Tampa – Katie LaGrone & Matthew Apthorp, Florida’s Young & Threatening
  • 3rd Place: 10News – WTSP – Jennifer Titus, Heather Bailey & Paul Thorson, Semi Safe

Spot News Reporting

  • 1st Place: WMBB-TV – Staff, Michael Hunt
  • 2nd Place: WPLG – Staff, Shopping Center Explosion
  • 3rd Place: Spectrum Bay News 9 – Laurie Davison & Timothy F. Kania, Wild Bill’s Fire

Breaking News

  • 1st Place: WFOX/WJAX – Action News Jax Staff, Miracle on the St Johns
  • 2nd Place: WPLG – Staff, Shopping Center Explosion
  • 3rd Place: WFOX/WJAX – Action News Jax Staff, Tornado Touches Down

General Assignment Report

  • 1st Place: WINK – John-Carlos Estrada, Black History Month poster controversy
  • 2nd Place: WJHG – Olivia Michael, Tent Community Helps Hurricane Michael Survivors
  • 3rd Place: WCJB – Darling Hill, NCFL Comes Together in I-75 Tragedy

Special Reporting

1st Place: 10News WTSP – Allison Kropff, The New Face of PTSD

2nd Place: 10News – WTSP – Allison Kropff, Heather Bailey & Gene Yagle, Firefighter Cancer Prevention

3rd Place: WTSP – Lauren Powell, Phil Buck & Paul Thorson, Not Up to Code: Are Florida’s wind codes strong enough?

Political Reporting

  • 1st Place: ABC Action News – Kylie McGivern, Randy Wright & Erin Smith, Feeding the Competition

Light Feature Reporting

  • 1st Place: Spectrum Bay News 9 – Cait McVey & Amanda Salvucci, Jose Marti Park: The Real Cuba
  • 2nd Place: Spectrum Bay News 9 – Laurie Davison & Timothy F. Kania, Harlem of the South
  • 3rd Place: WWSB ABC7 – Erika Jackson, Service Dog Connection

Serious Feature Reporting

  • 1st Place: WTSP – Emerald Morrow, Rickey Kim & Mitchell Wallace, The Dark History of Egmont Key
  • 2nd Place: 10News WTSP – Allison Kropff, The New Face of PTSD
  • 3rd Place: Spectrum Bay News 9 – Laurie Davison & Timothy F. Kania, A Day To Remember

Sports Reporting

  • 1st Place: ABC Action News – Kylie McGivern & Reed Moeller, Decline in Florida Football
  • 2nd Place: Spectrum Bay News 9 – Olivia Stacey & Kevin Pinto-Rivera, Cyclist Rides Cross-Country to Raise Funds for Crohn’s Disease
  • 3rd Place: Spectrum Bay News 9 – Olivia Stacey & Scott Lusby, Heart Defect Doesn’t Limit Cypress Creek Senior

Weather Reporting

  • 1st Place: Spectrum News 13 Orlando – Staff, Hurricane Dorian Coverage
  • 2nd Place: WMBB-TV – Ross Whitley, Ross Whitley
  • 3rd Place: WMBB-TV – Lauren Hope, Lauren Hope

Best Non-Newscast Program

  • 1st Place: The Florida Channel – Mike Licquia & Joe Bonner, The Ghosts of Groveland
  • 2nd Place: WPEC CBS12 News – Beverly Robertson, Opioids: A National Crisis and Conversation
  • 3rd Place: WJHG – Staff, Hurricane Michael Anniversary

Continuing Coverage or Series

  • 1st Place: WMBB-TV – Staff, Lynn Haven Indictments
  • 2nd Place: 10News – WTSP – Allison Kropff & Heather Bailey, Fighting For Firefighters
  • 3rd Place: WFTS – Tampa – Katie LaGrone & Matthew Apthorp, Florida Teachers, Failing and Frustrated: The New Law

 

RADIO

Best Newscast

  • 1st Place: WUFT NEWS – Henry Coburn & Joe Hastings, Best Newscast 2019
  • 2nd Place: WLRN News – Luis Hernandez, WLRN News with Luis Hernandez
  • 3rd Place: WUSF Public Media – Susan Giles Wantuck, Kerry Sheridan & Bradley George, WUSF News

General Coverage

  • 1st Place: WLRN News – Madeline Fox, Tim Padgett, Danny Rivero & Nadege Green, Bahamians Respond to Hurricane Dorian Collection
  • 2nd Place: Health News Florida/WUSF – Julio Ochoa, Julio Ochoa – Hepatitis A Coverage
  • 3rd Place: WLRN News – Caitie Switalski, The Hollywood 911 Tower Controversy

Investigative Reporting

  • 1st Place: WMFE – Abe Aboraya, Danielle Prieur & Isaac Babcock, TSA in Turmoil
  • 2nd Place: WLRN News – Danny Rivero, Felons Might Have To Pay Hundreds Of Millions Before Being Able To Vote In Florida

Government & Politics Reporting

  • 1st Place: WLRN News – Danny Rivero, We Wouldn’t Treat Our Animals This Way’: Lack Of A/C In Record Heat Puts Florida Prisons To The Test
  • 2nd Place: WLRN News – Caitie Switalski, This Powerful Commission Is Shaping School Safety Policies In Florida
  • 3rd Place: WLRN News – Jenny Staletovich, Miami-Dade County Is Tackling Carbon Pollution At An Unlikely Place: The Morgue

Serious Feature Reporting

  • 1st Place: WLRN News – Tim Padgett, Guatemalan Girl Power: A Maya Baby Makes It To South Florida – And Life-Giving Surgery
  • 2nd Place: WUSF Public Media – Julio Ochoa, Patients Find Convenience Is Costly At Freestanding Emergency Rooms
  • 3rd Place: WUSF Public Media – Julio Ochoa, Florida Fails To Open Methadone Clinics In Opioid Crisis

Light Feature Reporting

  • 1st Place: WUSF Public Media – Stephanie Colombini, Music Therapy In NICUs Can Help Babies Get Home Sooner
  • 2nd Place: WUSF Public Media – Kerry Sheridan, How Many Horseshoe Crabs Are In Florida? Growing Volunteer Effort Aims To Find Out
  • 3rd Place: WLRN News – Madeline Fox, Mayan Girls’ Step Forward As Next Generation Of Translators Of An Ancient Language

Public Affairs

  • 1st Place: WMFE – Matthew Peddie. Danielle Prieur, Abe Aboraya & Brendan Byrne, Intersection: Reporting On TSA & Talking Solutions To Workplace Problems
  • 2nd Place: WUFT NEWS – STAFF, Generation Gunned Down
  • 3rd Place: WLRN News – Tom Hudson, Jenny Staletovich & Alex Gonzalez, South Florida Roundup: What New Sea Level Rise Projections Mean For The Florida Keys

Environmental Reporting

  • 1st Place: WUSF Public Media – Steve Newborn, Steve Newborn Collection
  • 2nd Place: WLRN News – Jenny Staletovich, Jenny Staletovich Covers the Environmental Beat for WLRN

Best Use of Sound

  • 1st Place: WUSF Public Media – Kerry Sheridan, Hip-Hop Architecture Camp Teaches Kids To Re-Imagine Their Communities
  • 2nd Place: WLRN News – Sammy Mack, Mosquitoes, Zika, Sexuality: Art Meets Science In A New Film Installation At PAMM
  • 3rd Place: WUFT NEWS – Taylor Levesque, Tom Petty Birthday Bash

Continuing Coverage or Series

  • 1st Place: WUSF Public Media – Daylina Miller, State’s Credentialing Process For Autism Therapists Causing Issues
  • 2nd Place: WUSF Public Media – Robin Sussingham & Jessica Meszaros, Citrus
  • 3rd Place: WLRN News – Madeline Fox, Tim Padgett, Danny Rivero, Nadege Green, Bahamians Respond to Hurricane Dorian

Education Reporting

  • 1st Place: WLRN News – Jessica Bakeman & Alicia Zuckerman, Chartered: Florida’s First Private Takeover of a Public School System
  • 2nd Place: WUFT NEWS – Skyler Lebron, Florida Guardians
  • 3rd Place: WUSF Public Media – Cathy Carter, Words Will Take You Places’: Sarasota’s Middle School Poetry Cafe

Arts Reporting

  • 1st Place: WLRN News – Caitie Switalski, Arts Reporting by Caitie Switalski
  • 2nd Place: WLRN News – Jessica Bakeman, Local Artists Collaborate On Miami Mural Paying Tribute To Bar’s Beloved Late Bouncer

 

DIGITAL

Blog

  • 1st Place: TCPalm/Treasure Coast Newspapers – Will Greenlee, Off the Beat

News Web Site

  • 1st Place: WMBB-TV – Staff, com
  • 2nd Place: The Marjorie (www.themarjorie.org) – Hannah Brown, Becca Burton & Anna Hamilton, The Marjorie
  • 3rd Place: WFLA – Digital Staff, com

Online Breaking News

  • 1st Place: Newsweek – James LaPorta, Tom O’Connor & Naveed Jamali, S. Targets ISIS Leaders
  • 2nd Place: Fresh Take Florida – Melissa Hernandez, https://apnews.com/18186d61859447b98b8d579275daceaf

Multimedia Feature

  • 1st Place: Univision News Digital – Lorena Arroyo & Esther Poveda, Children as passports, the phenomenon behind the humanitarian crisis on the border
  • 2nd Place: Univision News Digital – Almudena Toral, Patricia Clarembaux, Mauricio Rodriguez Pons & Jose Osuna, In El Salvador, violence is driving girls to kill themselves
  • 3rd Place: Florida Today – Rob Landers, Alessandro Marazzi-Sassoon & Bobby Block, Excited Delirium: A Death in Custody

Package

  • 1st Place: WMBB-TV – Staff, Weathering the Storm
  • 2nd Place: The Marjorie – Hannah Brown, Becca Burton & Anna Hamilton, A Sugarcane Boiling Point
  • 3rd Place: WJCT News – Staff, ADAPT climate change magazine

Infographics and Data Visualization

  • 1st Place: Univision – Javier Figueroa, Ana Elena Azpurua & Mariano Zafra, The record for number of Latinos in Congress was achieved with the help of districts with few Hispanics
  • 2nd Place: Univision – Ana Elena Azpurua, Amaya Verde & Javier Figueroa, Interactive: Counting the times Democratic candidates attacked Trump in the third Democratic debate
  • 3rd Place: WLRN News – Jessica Bakeman & Alicia Zuckerman, Chartered: Florida’s First Private Takeover of a Public School

Online Video – Up to 3 Minutes

  • 1st Place: Bradenton Herald – Tiffany Tompkins, Tiffany Tompkins Collection
  • 2nd Place: The News-Press/Naples Daily News – Andrew West, Hurricane Dorian: The Aftermath
  • 3rd Place: Miami Herald – Al Diaz, Marsh Harbour residents grapple with Hurricane Dorian aftermath

Online Video – 3 Minutes or Longer

  • 1st Place: Univision News Digital – Mauricio Rodriguez Pons, Maye Primera & Almudena Toral, “It changed my way of seeing life: raids cloud the future of Hispanics in the U.S.”
  • 2nd Place: Univision News Digital – Almudena Toral, Patricia Clarembaux, Mauricio Rodriguez Pons & Jose Osuna, Extreme violence is driving girls to kill themselves
  • 3rd Place: Florida Center for Investigative Reporting and The Intercept – Jess Swanson & Jason Fitzroy Jeffers, Drowning by Sunrise

Podcast

  • 1st Place: WLRN News, WNYC Studios – Nadege Green/WLRN, Kai Wright & Christopher Johnson/WNYC, There Goes The Neighborhood: Miami
  • 2nd Place: WJCT – Lindsey Kilbride, Odd Ball
  • 3rd Place: WFLA News Channel 8 – Staff, 51 Days of Terror

Blog Writing

  • 1st Place: The Infatuation Miami – Ryan Pfeffer, The Infatuation Miami Restaurant Reviews
  • 2nd Place: The Borgen Project – Tatiana Nadyseva, Corruption in the Puerto Rican Government
  • 3rd Place: Worthy Magazine – Aurora Dominguez, Being Bipolar and How I Got My Groove Back

Social Media Package

  • 1st Place: WLRN News – Caitie Switalski & Katie Lepri, Election Results: Fort Lauderdale And Hollywood Approve New Taxes For Parks, Police

 

SPANISH LANGUAGE

Mejor trabajo de investigación en televisión/radio

  • 1st Place: Telemundo 51 – Eduardo ‘Yusnaby’ Rodriguez, Yoel Rivero & José Carlos Perez, K8, DENTRO DEL INFIERNO
  • 2nd Place: Telemundo 51 – Staff, ROMPIENDO LAS CADENAS
  • 3rd Place: Telemundo 51 – Adriana Mocciola, Zahira Collazo, Marilys Llanos & Jesús Díaz, CONDENADO POR ERROR

Mejor trabajo de investigación en prensa escrita/digital

  • 1st Place: Univision News Digital – Almudena Toral, Patricia Clarembaux, Mauricio Rodriguez Pons & Jose Osuna, Las niñas suicidas de El Salvador
  • 2nd Place: Centro de Periodismo Investigativo de Puerto Rico (CPI) – Mc Nelly Torres, Carla Minet, Laura Moscoso & Laura Candelas, Hurricane Maria’s Aftermath Collection
  • 3rd Place: El Nuevo Herald – Antonio María Delgado, Serie sobre la corrupción en Venezuela

Mejor reportaje especial (features) en televisión/radio/video/podcast

  • 1st Place: Univision News Digital – Almudena Toral, Patricia Clarembaux, Mauricio Rodriguez Pons & Jose Osuna, Las niñas suicidas de El Salvador
  • 2nd Place: Telemundo 51 – Adriana Mocciola, Arnulfo Peralta, Patricio Muñoz & Javier Uriza, BASURA ILEGAL

Mejor reportaje especial en prensa escrita/medio digital

  • 1st Place: Univision News Digital – Mauricio Rodriguez Pons, Maye Primera & Almudena Toral, “Señor presidente, detenga las redadas”: el miedo paraliza al pueblo de Mississippi más golpeado por ICE
  • 2nd Place: Univision News Digital – Almudena Toral, Patricia Clarembaux, Mauricio Rodriguez Pons & Jose Osuna, Las niñas suicidas de El Salvador
  • 3rd Place: Univision News Digital – Almudena Toral & Patricia Clarembaux, Un día con la milicia pro Trump que patrulla la frontera cuyo jefe detuvo el FBI

Mejor cobertura de noticias de última hora (breaking news) en televisión/radio/digital

  • 1st Place: El Sentinel Orlando – Jennifer A. Marcial Ocasio & Ingrid Cotto, Renuncia un gobernador: Polémica en Puerto Rico por chat gubernamental
  • 2nd Place: Telemundo 51 – Alexis Boentes Arias & Roberto Morales, Dolor en El Paso. Cobertura especial tras la masacre en Texas
  • 3rd Place: AFP – Leila Macor, El huracán Dorian en Florida y las Bahamas

Periodista del año en televisión/radio/digital

  • No Entries

Periodista del año en prensa escrita/digital

  • 1st Place: AFP – Leila Macor, Leila Macor Collection

Mejor infografía y/o visualización de dato del año

  • 1st Place: Univision – Javier Figueroa, Ana Elena Azpurua & Mariano Zafra, El récord de latinos en el Congreso se logró con ayuda de distritos con pocos hispanos
  • 2nd Place: Univision – Javier Figueroa, Amaya Verde & Ana Elena Azpurua, El mapa del aborto en EEUU: estos son los estados que más restringen o protegen el derecho a interrumpir un embarazo
  • 3rd Place: Univision – Amaya Verde, Ana Elena Azpurua & Javier Figueroa, Incendios masivos en California: ¿por qué una compañía eléctrica en bancarrota está de nuevo bajo la lupa?

Mejor cobertura de desastres naturales en televisión/radio/video

  • 1st Place: Telemundo 51 – Helga Silva, Adriana Mocciola, Zahira Collazo & Yuniesky Ramírez, TRAGEDIA EN BAHAMAS
  • 2nd Place: WTMO-TV Telemundo 31 – Valezka Gil-Wester & Raúl Díaz, Cobertura del huracán Dorian en Brevard
  • 3rd Place: WRMD Telemundo 49 – Brailyn Garcia, & Milton Lugo, HURACÁN DORIAN COLLECTION

Mejor cobertura de desastres naturales en prensa escrita/digital

  • 1st Place: Univision Digital News – Mariana Rambaldi, Hurricane Dorian in Bahamas
  • 2nd Place: El Sentinel Orlando – Jennifer A. Marcial Ocasio, Familia desplazada tras el huracán María recibió una casa libre de hipoteca
  • 3rd Place: El Sentinel Orlando – Jennifer A. Marcial Ocasio, Sigue la lucha por recursos e igualdad a dos años del huracán María

Mejor trabajo estudiantil (todo tipo de medios)

  • 1st Place: Florida International University – Laura Isabel Perez, Jóvenes boricuas buscan en Miami el hogar que el huracán María les quitó
  • 2nd Place: South Florida Media Network – Juan David Endara, Ante la adversidad, la resiliencia: Historias de vidas colombianas que superan la adversidad
  • 3rd Place: South Florida Media Network – Grethel Delgado, Coconut Grove Playhouse: 13 años de silencio

 

COLLEGE

College Journalist of the Year

  • Winner: Joshua Ceballos, PantherNOW
  • Finalist: Skyler Lebron, WUFT News
  • Finalist: Tyler Wailes, Inside Swoop-UNF

Best Student Publication

  • 1st Place: The Miami Hurricane – Staff
  • 2nd Place: PantherNOW – Staff
  • 3rd Place: Journey Magazine – Staff

Best Website

  • 1st Place: South Florida Media Network – Staff, South Florida Media Network
  • 2nd Place: The Independent Florida Alligator – Staff, org
  • 3rd Place: The Miami Hurricane – Staff, The Miami Hurricane’s Website

Best News Story

  • 1st Place: PantherNOW – Gerard Albert III, FIU Under Investigation For Shady Palm Tree Purchase
  • 2nd Place: The Current – Kylee Lindsey, Anne Flaherty & Elaine Newbern, Trespassers come on campus, students fight back
  • 3rd Place: Lynn University iPulse – Staff, Historian Speaks

Best News Photo

  • 1st Place: FAU University Press – Alex Liscio, Suicide Awareness March
  • 2nd Place: The Independent Florida Alligator – Chris Day, Marjory Stoneman Douglas vigil
  • 3rd Place: The Miami Hurricane – Hunter Crenian, SZA at iii Points music festival

Best Feature Story

  • 1st Place: The Famuan – Bleu Bell, Alabama town celebrates 54 years of Jimmie Lee Jackson’s sacrifice
  • 2nd Place: WUFT – Emma Witmer, Small Town Salvation
  • 3rd Place: Flagler College Gargoyle – Katie Garwood, ‘Complex,’ ‘challenging’ issue: perspectives on homelessness in St. Augustine

Best Profile

  • 1st Place: WUFT News – Gabriella Paul, Breaking Ground
  • 2nd Place: The Current – Erin Matozel, Damian Fernandez embodies the idea that anyone can achieve with the right opportunity
  • 3rd Place: WUFT – Katie Hyson, I Will Not Go Quietly

Best Review

  • 1st Place: PantherNOW – Anna Radinsky, Dark Humor And Echoes Of The Me Too Movement Shine In New FIU Play
  • 2nd Place: The Miami Hurricane – Jordan Lewis, Lizzo brings fat girl, black girl magic to Fillmore Miami
  • 3rd Place: The Current – Eleanor Marsh, Lessons from Mitski: be your own cowboy

Best Sports Story

  • 1st Place: WUFT NEWS – Skyler Lebron, Two Bits
  • 2nd Place: The Independent Florida Alligator – Joseph Salvador, The last lap: Pascoe’s chase for greatness
  • 3rd Place: PantherNOW – Joshua Ceballos, Athletics hundreds of thousands ‘in the hole’, requests bailout from SGA

Best Sports Photo

  • 1st Place: The Miami Hurricane – Josh Halper, Hurricane makes a touchdown
  • 2nd Place: The Current – Cortney Lesovoy, Flag football photo
  • 3rd Place: FAU University Press – Alex Liscio, FAU vs. Middle Tennessee

Best Opinion Column

  • 1st Place: FAU University Press – Ross Mellman, FAU should stop forcing student organizations to attend their ‘leadership’ conferences
  • 2nd Place: The Miami Hurricane – Madison Xilas, UM claims inclusion and progressiveness, so where is our women’s center?
  • 3rd Place: PantherNOW – Staff, More student input required for fee increases

Best Page Design

  • 1st Place: The Miami Hurricane – Austin Lent, Best of Miami
  • 2nd Place: The Current – Staff, Eckerd Current Design Example
  • 3rd Place: PantherNOW – Gabriella Pinos, Poultry Polemic

Best Video

  • 1st Place: WUFT – Mackenzie Behm, Reverend Without A Church
  • 2nd Place: The Beacon Today (Palm Beach Atlantic University) – Amber Amortegui, Jump for Joi brings free yoga classes to Historic Northwest neighborhood
  • 3rd Place: The Beacon Today (Palm Beach Atlantic University) – Jessica Lykins, West Palm Beach resident at odds with the city’s violent crime statistics

Best Multimedia Feature

  • 1st Place: The Independent Florida Alligator – Staff, It never gets easier’: A year after Parkland, communities grieve and the state debates
  • 2nd Place: WUFT – Mackenzie Behm, Tent City
  • 3rd Place: The Beacon Today (Palm Beach Atlantic University) – Rachida Harper, Vietnam veteran driven to uproot food desert in Palm Beach County

Best Coverage of LGBT Issues

  • 1st Place: Journey Magazine – Nallah Brown, Student Creates Trans Fitness Organization
  • 2nd Place: Jewish Press of Tampa/Jewish Press of Pinellas County – Rachel Freeman, Mazel Who? Non-binary b’nai mitzvah coming of age
  • 3rd Place: South Florida Media Network – Mariandrea Vergel Prieto, Struggles of transgender women transcend borders

Best Coverage of Race and Minorities

  • 1st Place: The Beacon Today (Palm Beach Atlantic University) – Rachida Harper, Vietnam veteran driven to uproot food desert in Palm Beach County
  • 2nd Place: WUFT Noticias – Valentina Cruz, Viviendo en la Oscuridad
  • 3rd Place: The Beacon Today (Palm Beach Atlantic University) – Ashley Allen, Community leader determined to pass civil rights fight to next generation

Best Disaster Reporting

  • 1st Place: The Beacon Today (Palm Beach Atlantic University) – Michaela Payne & Kristen Franz, Bahamian family returns home after Hurricane Dorian
  • 2nd Place: The Miami Hurricane – Staff, Members of the UM community prepare for Hurricane Dorian
  • 3rd Place: The Current – Gabrielle Reeder & Elaine Newbern, Bahamian students take action in wake of Hurricane Dorian

 

HIGH SCHOOL

High School Journalist of the Year

  • Winner: Alexis Bernstein, Pine Crest School
  • Finalist: Benjamin Schiller, Saint Andrew’s School